Чиа пудинг с клубникой (с КБЖУ)

 • Слатки рецепти
 • Чиа пудинзите
 • Мафини со чоколадо и чиа семе
 • Енергетски топки
 • Здрави палачинки со чиа семе
 • Колачиња со путер од кикирики и чиа семе
 • Чиа гранола
 • Вегетаријански кнедли со чиа семе
 • Печен стек од лосос со семки
 • Флан од тиквички со семки
 • Палачинка од компири со чиа
 • Boulghour au Chia
 • Сплит свежо
 • Последните мали препораки:

Дали сте подготвени за „здравата“ авантура? Дали барате оригинални рецепти кои ќе му ја дадат на вашето тело сета благосостојба што ја заслужува? Дали го знаете овој нов тренд наречен чиа?

На почетокот бев скептичен, но се обидов и ги открив неверојатните придобивки од овие мали семки.

Но, прво, што е чиа семе?

Како да го запознаете ова мало семе чиа директно од Мексико и Перу? Ова растение од семејството мудрец, изговорено „Киа“, веќе било многу популарно пред илјадници години кај Ацтеките и Маите.

Секојдневно го консумирале мислејќи дека им дава физичка и интелектуална сила.

Супер храната, чиата е богата со омега 3, протеини, влакна, липиди, антиоксиданси и е без глутен. Ова мало црно семе кое личи на афион има неверојатни лековити својства. (1)

Главната придобивка од чиа е нејзиниот ефект на потиснување на апетитот. Значи, не, тоа не е чудо од семе кое ќе ве натера да изгубите тежина, но неговото заситувачко дејство во голема мера ќе ви помогне да ја забавите вашата мала желба.

Чиа особено им се препорачува на спортистите бидејќи е извор на енергија кој го регулира шеќерот и промовира хидратација за подобро закрепнување на мускулите.

Најдобрите рецепти со чиа семе

За шампионски појадок, правам „каша за ноќ“ со чиа. Претходната вечер подготвувам околу 40гр овесна каша и една лажичка чиа во шолја, преливам со млеко и оставам да отстои во фрижидер.

Следното утро најдов малку каша што ја зашеќерив со мед и воила.

Но, нема да ве натерам повеќе да магнете и ви предлагам заедно да откриете кои рецепти можеме да ги подготвиме со овие мали семки.

Слатки рецепти

Чиа пудинзите

 • Измешајте 2 лажици чиа семе со 200 мл кокосово млеко (или растително млеко по ваш избор) и 1 лажичка мед (или јаворов сируп, сируп од агава).
 • Се редат во две верини, се оставаат во фрижидер неколку часа
 • Одозгора додадете ги плодовите по ваш избор. Чисто задоволство!

Мафини со чоколадо и чиа семе

 • Изгмечете 2 зрели банани во сад
 • Додадете 2 јајца и добро измешајте
 • Додадете 220 гр брашно, 40 гр шеќер, 2 лажици чиа, 1/2 кесичка прашок за пециво, 1 лажиче 100% какао во прав и измешајте.
 • Истурете во калапи за мафини на 180 ° C Th.6 околу 25 мин.

Енергетски топки

 • Измешајте 250 гр урми и 2 лажици кокосово масло додека не добиете паста.
 • Потоа додадете 2 лажици чиа семки, 80 гр овесна каша и во зависност од вашиот вкус бадеми, индиски ореви, семки од сончоглед или сквош итн., се додека вкупното семе е околу нив. 180 гр.
 • Измешајте сè за да добиете добро тесто што потоа ќе го обработите за да формирате топчиња.
 • По желба, валкајте ги овие топчиња во сусам, рендан кокос или 100% какао чоколадо во прав.
 • Ставете ги во фрижидер неколку часа и потоа чувајте ги во херметичка кутија околу 3 недели. Јадете една топка наутро или пред спорт, тие се идеални за зајакнување на вашата енергија, но и многу слатки, затоа не бидете премногу алчни. (2)

Здрави палачинки со чиа семе

За две лица:

 • Во блендер ставете 1 лажица овесни трици или како мене, измешајте овесна каша за да добиете прашок, 2 јајца, 2 многу зрели банани, 2 лажици чиа семе и 1 прашок за пециво.
 • Измешајте сè додека не се добие хомогена паста.
 • Загрејте ја тавата, додадете кокосово масло и прелијте го препаратот
 • Намачкајте ги палачинките со јаворов сируп или мед, додадете овошје и еве појадок кој е забавен и без чувство на вина.

Колачиња со путер од кикирики и чиа семе

 • Во сад за салата измешајте 220 гр путер од кикирики, крцкав или мазен по желба, 1 лажица незасладено какао во прав, 1 лажица чиа семе и едно јајце.
 • Формирајте мали топчиња, малку израмнете ги и ставете ги на плех обложен со хартија за печење.
 • Околу 10 мин на 180 ° C. Мојот мал совет: извадете ги колачињата од рерна додека се уште се малку меки.

  Колачињата многу брзо се стврднуваат при ладењето, така што ако почекате додека се цврсти за време на печењето, за жал ќе завршите со плочници што не се јадат.

  Чиа гранола

  • Во сад за салата измешајте 100 гр овесна каша, 20 гр бадеми, 20 гр ореви (индиски ореви, пекан итн.), 1 лажица чиа семе, 1 голема лажица мед и 2 лажици кокосово масло.

   Ако желбата за чоколадо ги скокотка вашите пупки за вкус, додадете и неколку парчиња темно чоколадо.

   • Премачкајте го препаратот на плех покриен со хартија за печење, околу 15 мин на 180 ° C.
   • Забранете ги комерцијалните граноли и мусли кои се полни со шеќери и адитиви спротивно на она што ви е кажано. Домашното е многу подобро, нели?

   Солени рецепти

   Вегетаријански кнедли со чиа семе

   За 16 ќофтиња

   • Исечете 3 модри патлиџани на половина, пресечете го месото, премачкајте со маслиново масло и 30 минути во рерна на 180 ° C
   • Во меѓувреме, потопете 2 лажици чиа во 3 лажици вода 10 минути.
   • Во сад за салата измешајте го месото од модриот патлиџан со 2 лажици доматно пире, 60 гр овесна каша, 45 гр презла, исцеден лук, ситно исечкан кромид, сол, бибер и оставете ги настрана 20 минути во фрижидер.
   • Формирајте ќофтиња кои нежно ќе ги динстате во сосот од домати украсен со билки од Прованса.

   Пенкало со риги со чиа семе

   • Сварете 400 гр пени ригати и исцедете ги.
   • Во тавче за пржење додајте маслиново масло, тестенини и 100 гр изматена рукола. Измешајте и оставете да се пржи 1 минута.
   • Изматете 2 лажици чиа семе во 3 лажици вода 10 мин.
   • Додадете ги семките во смесата со пени и рукола. Сол, бибер и измешајте. Се трга од оган и се посипува со пармезан.

   Печен стек од лосос со семки

   • Во сад измешајте 1 лажица сенф со 2 лажици маслиново масло.
   • Со оваа смеса премачкајте ги 4 стекови од лосос и валкајте ги во мешавина од 2 лажици сусам и 2 лажици чиа, притискајќи ги убаво за да се одржи смесата.
   • Печете го садот во рерна на 220 ° C. Мал предлог: послужете го ова јадење со таљатели, моркови и тиквички за многу здрав оброк.

   Флан од тиквички со семки

   • Исечете 1 кг тиквички на многу тенки кришки со помош на мандолина и варете ги 10 минути во солена вода.
   • Во сад за салата измешајте кромид, 1 лажица маслиново масло, магдонос, 3 јајца и 250 гр маскарпоне.
   • Во квадратна чинија ставете ги исцедените тиквички и истурете ја смесата со јајцата.
   • Посипете сè со 4 лажици чиа семе и печете 30 минути на 180 ° C.

   Палачинка од компири со чиа

   • Во сад за салата, покријте 4 лажици чиа семе со чаша вода и оставете да отече.
   • Во меѓувреме згответе 2 големи компири, оставете ги да се изладат, излупете ги и испасирајте ги.
   • Измешајте ги компирите, чиа семето, магдоносот со 30 гр рендано сирење.
   • Резервирајте 30 минути во фрижидер.
   • Формирајте палачинки и запржете ги на маслиново масло.

   Boulghour au Chia

   • Потопете 2 лажици чиа во вода околу 30 мин.
   • Варете го булгурот околу 20 минути, исцедете го и оставете да се излади.
   • Во еден сад измешајте ја исцедената чиа и исцедениот булгур, па додајте нане, магдонос, млад кромид, 1 главица кромид и една рака рукола.
   • Сол и бибер, додадете малку сок од лимон и малку маслиново масло.
   • Како за почеток или како додаток, загарантиран е успех со вашите гости.

   Вода и чиа семе за велнес пијалок

   Моќта на чиа семето не застанува на вашите оброци бидејќи и овие млади дами се покануваат во вашата чаша вода.

   Мал бонус рецепт, само за ваше задоволство.

   Сплит свежо

   • Во голема чаша вода ставете 1 лажица чиа семе, измешајте и оставете да отстои 5 мин.
   • Потоа додадете сок од еден лимон или 1/2 лимон и 2 клементини.
   • Потоа додадете 1 лажичка сируп од агава или мед и повторно измешајте.
   • Оставете да отстои 10 минути и додадете коцки мраз за да уживате. (4)

   Како што видовте, чиа семето имаат безброј придобивки за вашето тело. Сè додека не надминувате 2 супени лажици дневно, тие можат само да ве водат кон толку посакуваниот „здрав“ живот.

   Сите овие рецепти се само преглед и на вас останува да ја пуштите вашата фантазија. Дозволете вашата креативност да се раздвижи и да ги менувате јадењата. Ако нешто треба да запомните е: ЗАДОВОЛСТВО!

   Последните мали препораки :

   Исто така, запомнете дека зборуваме за семиња и затоа, чиата е силно обесхрабрена за луѓе кои веќе страдаат од алергии на други семиња или на јаткасти плодови.

Добавить комментарий